15.09.2025
Renault Symbioz - trendikäs ranskis

Parin tunnin koeajot -osiossa ajetaan käytettyjä ja uusia autoja ja tarjotaan kattava ensipuraisu niistä.
Renaultin uutukaiset 5, Rafale ja Scenic E-Tech ovat olleet sen verran päteviä ja valovoimaisia autoja, että olihan se pakko hakea Lahden Autosalpa -liikkeestä Symbiozkin testiin (vuoden 2024 malliversio, E-Tech Full Hybrid 145 Esprit Alpine).
Hybridivoimalinjalla varustettu Symbioz on jotakin crossoverin ja katumaasturin välimaastosta, kuten niin moni muukin auto nykypäivänä, ja melko kompakti sellainen. Se on hiukan isompi kuin Captur, mutta pienempi kuin Austral. Renaultin mallistosta löytyy nykyään aika paljon valinnanvaraa ja vaihtoehtoja moneen eri lähtöön (ja kokoluokkaan). Löytyy perinteisiä polttomoottorilla varustettuja autoja, kevythybridejä, itselataavia ja ladattavia hybridejä, ja täyssähköisiä menopelejä. Olen itse asiassa todella iloinen Renaultin vahvasta uudelleen tulemisesta. Uudelleen tulemisella tarkoitan nyt sitä, että ranskalaismerkki on löytänyt mielestäni aivan uudenlaista paloa tekemiseensä viime vuosina. Olen edelleenkin supervaikuttunut esimerkiksi aiemmin testaamastani Rafalesta. Se on esimerkiksi muotoilultaan, tiloiltaan ja varusteiltaan ensiluokkainen tekele. Renault 5:ssa minua viehättää puolestaan sen retrofuturistinen ulkokuori, tyylikkäät yksityiskohdat, pieni koko sekä sen tuoma ketteryys.
Millainen menopeli on sitten tämä Symbioz? Jatkaako se samaa laadukasta linjaa mihin on edellä mainittujen mallien kohdalla totuttu vai onko tässä nyt sitten ensimmäinen poikkeus sääntöön Renaultin kohdalla? Otetaanpa asiasta selvää.
Renault Symbiozin nimi juontaa juurensa kreikkalaisesta sanasta ”symbiosis”, mikä tarkoittaa suomeksi siis yhdessä elämistä. Nimi viittaa osaltaan myös Renaultin vuonna 2017 julkistamaan, samannimiseen konseptiautoon. Auto on rakennettu CMF-B -perusrakenteelle, jota käyttävät myös esimerkiksi Renault Clio ja Nissan Juke. Tuokin kertonee jo jotakin auton kompaktista koosta. Pituutta autolta löytyy itse asiassa 4 412 mm ja leveyttä 1 797 mm.
Ehkä yksi parhaimpia puolia Renault Symbiozissa on muotoilu, joka on mielestäni todella onnistunut, etenkin kun muistetaan, että puhutaan varsin edukkaasta menopelistä. Autosta löytyy virtaviivaisuutta, teräväkulmaisuutta ja sporttisuutta. Se on kaikin puolin trendikäs ilmestys ja voidaan sanoa, että Renault on onnistunut hyvin tavoittamaan ajan hengen, kuten se onnistui tekemään myös Rafalen ja Scenic E-Techinkin kohdalla. Renaultin design-osastolle on annettava jopa pienimuotoiset aplodit. He nimittäin suunnittelevat parhaimman näköisiä autoja keskihintaluokassa tällä hetkellä. Tai tämä on minun mielipiteeni. Katsokaa vaikka juuri julkistettua ja uudelleen syntynyttä Renault Cliotakin. Jotkut ovat kutsuneet sitä jopa pienimuotoiseksi Jaguariksi. Viitaten siis Jaguarin aiempiin tuotoksiin, kuten esimerkiksi I-Paceen, ei tähän aivan tuoreeseen muotokieleen, joka näyttää kieltämättä pirun omituiselta. Tarkoitan nyt siis heidän uutta Type 00 -konseptiautoaan, jonka pitäisi antaa vahvoja viitteitä tulevien Jaguarien muotokielestä.
Mutta, palatakseni Symbioziin, sen ulkoinen anti on siis enemmän kuin kohdallaan. Siinä on jopa jonkinlaista ranskalaista seksikkyyttä. Se ei ole vain sieluton, pieni möhkäle muiden pienten möhkäleiden joukossa, vaan siitä löytyy särmää.Tyylikkyys jatkuu pääosin myös sisätiloissa. Yleisilme ohjaamossa on nimittäin vahvasti plussan puolella. Se on selkeä, mutta siitä löytyy kivoja, persoonallisia yksityiskohtia. Esimerkiksi pieni Ranskan lippu kojelaudan oikeassa laidassa, Ranskan lipun väreillä tehdyt tikkaukset ratissa ja siniset reunat turvavöissä. Kojelaudassa oleva muovipaneelikin on sinisellä sävytetty. Autosta löytyy lisäksi Alpine-logot etupenkeistä. Alpine on siis Renaultin omistama kilpa- ja urheiluautomerkki.
Autosta löytyy 12,3 tuuman digitaalinen mittaristo ja 12 tuuman keskinäyttö. Ne ovat ilmeeltään ja käyttöliittymältään samanlaiset kuin esimerkiksi muissakin uusissa Relluissa, eli niiden käyttöliittymänä on siis Googlen Android Automotiveen perustuva OpenR Link. Se on varsin helppokäyttöinen ja kaikin puolin kivan näköinen käyttöliittymä. Aivan kuten muistakin uusista Relluista, Symbiozistakin löytyy onneksi myös useita fyysisiä painikkeita, esimerkiksi ilmastoinnin säätämiselle. Hienoa, että ranskalaiset eivät ole hylänneet käytännöllisyyttä, vaikka historian saatossa he ovatkin joskus tehneet ratkaisuja, missä visuaalisuus on ajanut vahvasti käytännöllisyyden edelle.
Pientä kritiikkiäkin löytyy ohjaamoon liittyen. Keskinäyttö itsessään on nimittäin ainoa asia, mikä ei oikein istu ohjaamoon. Jos mietitään asiaa ihan siis vain visuaaliselta kantilta. Etenkin kun se on pystysuunnassa, se näyttää lähinnä vain siltä, kuin joku olisi äkkiä iskenyt iPadin pystyyn ohjaamon keskelle. Jotenkin paremminkin olisi tämän voinut suunnitella, mutta ehkä tässä on haluttu mennä siitä mistä aita on matalin.Mitä tulee istuintiloihin, niin kyllähän sitä tietyllä tapaa huomaa istuvansa kompaktin auton sisällä, ainakin näin 194-senttisenä. Istuintilat eivät ole järin suuret ja etupenkkiä ei saa laskettua tarpeeksi alas, mikä vaikuttaa hivenen näkyvyyteen. Tilannetta saa korjattua oikeastaan vain laskemalla selkänojaa enemmän makaavaan asentoon. Mutta, painotettakoon, että tämä taitaa olla ongelma vain yli 190-senttisille kuljettajille. Eli monelle suomalaiselle tästä ei luultavasti mitään ongelmaa muodostukaan.
Takanakin jalkatilat ovat varsin kompaktit, mutta olen toisaalta positiivisesti yllättynyt, etteivät ne ole liian tukalat. Etupenkin ollessa omilla säädöilläni, takana pystyy silti istumaan, vaikka polvet hieman etupenkkiin kiinni ottavatkin. Mutta, olo ei kuitenkaan muodostu takapenkillä liian tukalaksi. Sinällään tämä on varsin hyvä suoritus autolle, jonka akseliväli on vain 2 638 mm. Mainittakoon, että takapenkkiriviä pystyy hieman myös liikuttamaan, sillä sen alla on kiskot ja se liukuu jopa 16 senttiä suuntaansa.
Entä sitten tavaratila? Onko siitä mihinkään? Itse asiassa, on. Siitähän on vaikka ja mihin. Pienimmilläänkin tavaratila on jopa 492 litraa, mikä on suorastaan ensiluokkainen suoritus tämän kokoluokan autolle. Takapenkkiriviä siirtämällä pystyy tavaratilaa kasvattamaan 624 litraan. Ja, kun kaataa vielä takapenkkien selkänojatkin, nousee tavaratilan koko hulppeaan 1 582 litraan. Kertakaikkisen loistavaa työtä ranskalaisilta tavaratilan osalta, ei voi muuta sanoa.
Varustelutasoltaan tämä koeajokki on Esprit Alpine, mikä tarkoittaa toiseksi korkeinta varustelutasoa. Tosin, varustelutasoon nähden varusteiden määrä jää jopa pienimuotoiseksi pettymykseksi. Autosta löytyy esimerkiksi 19-tuuman alumiinivanteet, Alpine-yksityiskohdat, LED-ajovalot kaukovaloautomatiikalla, peruutuskamera, adaptiivinen vakionopeudensäädin, lämmitettävä tuulilasi ja lämmitettävät sivupeilit. Mitään ”ylimääräistä” ei kuitenkaan löydy, vaan ainoastaan niin sanotut perusvarusteet. Jos aikeissa on hankkia ihka uusi Symbioz, kerrottakoon, että siihen on mahdollista ottaa erillisinä lisävarusteina esimerkiksi Harman Kardonin -äänentoistojärjestelmä ja sähköisesti himmentyvä panoraamalasikatto.
Ajettavuudeltaan Symbioz on mukiinmenevä. Ohjaus on ketterän tuntuista ja auto sinällään helppo ajettava. Auto on ehdottomasti parhaimmillaan kaupunkiajossa, jossa se etenee monesti pelkän sähkön voimin. Alusta on jokseenkin pintakova, mutta ajaa kuitenkin asiansa.
Mutta, asia mistä täytyy antaa miinusta, on hybridijärjestelmän ja vaihteiston ajoittainen viivyttely. Nimittäin, kun kaasua painaa voimakkaasti, käy polttomoottori toisinaan aika korkeilla kierroksilla, ennen kuin vaihteet vaihtuvat. Tämä on eräänlainen rasite. Melutaso kovemmissa nopeuksissa on muutoinkin melko korkea, mutta näinhän se on monesti muutoinkin tämän hintaluokan autoissa.
Millainen on sitten Symbiozin hybridivoimalinja? No, autosta löytyy nelisylinterinen, 1,6 litran polttomoottori ja 36 sekä 18 kilowatin sähkömoottorit. Auton kokonaisteho on yhteensä 145 hevosvoimaa ja nollasta sataseen auto kiihtyy 10,6 sekunnissa. Vähän olisin itse kaivannut lisää potkua autoon ja sitä saattaa tarjoilla uusin malliversio, josta tehoa löytyy 158 hevosvoimaa ja kiihtyvyys nollasta sataseen vie enää vain 9,1 sekuntia. Ei uusinkaan malliversio mikään raketti ole, mutta on se jo selvästi nopeampi kuin tämä viime vuoden versio.
Sen verran mainittakoon vielä auton voimalinjasta, että kyseessä on siis itselataava hybridi ja autoa on saatavana myös kevythybridiversiona. Kevythybridiversiot ovat luonnollisesti edullisempia kuin itselataavalla hybridivoimalinjalla varustetut versiot.
Ajelin Symbiozilla päivän verran, pitkälti sekalaista ajoa, ja kulutus liikkui tuon noin 300 kilometrin rupeaman aikana 5,5 – 6 litran välimaastossa. Se on sinällään ihan hyvä suoritus ja voidaan puhua melko maltillisista kulutuslukemista tällaiselle kompaktille katumaasturille (tai crossoverille, kummaksi sitä nyt sitten haluaakaan kutsua).
Sitten päästään hintaan, joka on ehdottomasti Symbiozin vahvuus. Aloitetaan koeajoautosta. Se on toiminut esittelyautona ja sillä on parisen tuhatta kilometriä mittarissa. Hintaa kyseiseltä autolta löytyy näin ollen vajaat 38 tuhatta euroa, mikä ei ole lainkaan paha hinta lähes uutta vastaavalle menopelille. Symbiozin alkaen-hinta uutena on sekin niinkin matala kuin vain rapiat 29 tuhatta euroa. Symbiozin kilpailijoiksi voidaan varmasti ainakin jossain määrin laskea esimerkiksi Nissan Qashqai ja Toyota C-HR. Näistä Qashqain alkaen-hinta on rapiat 33 tuhatta euroa ja C-HR:n puolestaan vajaat 35 tuhatta euroa. Symbioz pärjää siis varsin hyvin hintakilpailussa.Edelleen toivon, että yhä useampi suomalainen kävisi koeajamassa myös näitä uusia Renaulteja. Sen tiedän, että hypetys esimerkiksi Renault 5:n ympärillä on ollut kovaa, koska pokkasihan auto aiemmin Vuoden Auto Euroopassa -palkinnonkin. Mutta, Rafaleja tai näitä Symbiozeja ei ole hirveästi katukuvassa näkynyt, ainakaan Suomessa. Puhutaan kuitenkin melkoisista edistysaskeleista, mitä ranskalaiset ovat ottaneet. Ainakin jos verrataan asioita vaikka parinkymmenen tai kymmenenkin vuoden takaisiin Relluihin. Myönnettäköön, että Symbioz ei tehnyt itseeni ehkä ihan samanlaista vaikutusta kuin 5, Rafale tai Scenic E-Tech, mutta ei sekään millään tavalla huono auto ole. Kyseessä on itse asiassa varsinkin pätevä menopeli kovasti kilpailtuun, kompaktien crossovereiden ja katumaastureiden luokkaan. Symbioz tarjoaa sporttisen ja trendikkään ulkokuoren, tyylikkään sisustan, helppokäyttöisen käyttöliittymän, loistavan tavaratilan, maltillisen kulutuksen ja ihan pätevän ajotuntumankin. Esimerkiksi pienelle perheelle tai vaikka vanhemmalle pariskunnalle tässä saattaa olla oikeinkin mielenkiintoinen vaihtoehto. Varmaa on ainakin, että Symbioz jatkaa Renaultin laadukasta linjaa ja innolla odotan mitä kaikkea tulevaisuus tuokaan tullessaan Rellun osalta. Uudistettu Clio vaikuttaa sekin jo ennakkoon oikein mielenkiintoiselta.
Kiitokset vielä Lahden Autosalpa -liikkeelle auton tarjoamisesta koeajoon raportin tekemistä varten.
Keskustelu
Ei kommentteja