17.09.2026
Parin tunnin koeajot: uusi Mazda CX-6E
Mazda tarjoili allekirjoittaneelle viime vuonna kahdenlaisia kokemuksia. Hybridivoimalinjalla varustettu katumaasturi CX-80 oli melko perinteinen Mazda, niin hyvässä kuin pahassakin, eikä se komeasta ulkomuodostaan huolimatta onnistunut tekemään itseeni lähtemätöntä vaikutusta. Kokonaan uusi, sedan-mallinen ja täyssähköinen 6E oli puolestaan kuin raikas tuulahdus jotakin täysin erilaista japanilaisilta, vaikka ei sitä voi ihan täysiveriseksi Mazdaksi kutsuakaan. Onhan auto nimittäin Mazdan ja kiinalaisen Changanin yhteistyön tulos.
Nyt koeajossa ollut uusi CX-6E lähtee liikkeelle samanlaisista lähtökohdista. Onhan tämäkin japanilaisten ja kiinalaisten yhteistyönä valmistama auto. Mutta, tietyllä tapaa siinä on myös ripaus vanhaa Mazdaa.
Käydäänpä ensiksi hieman tarkemmin läpi CX-6E:n taustoja.
Siinä missä Mazda 6E:n lähin sukulainen oli Kiinan markkinoille tehty Mazda EZ-6, on uuden CX-6E:n lähisukulainen puolestaan samoille markkinoille tehty EZ-60. Mutta kysymys, joka varmasti kaikkia meitä kiinnostaa, on se, että kuinka paljon siinä on oikeasti Mazdaa?
No, jako auton osalta on varsin selvä. Mazda haluaa selvästi ammentaa Changanin vahvasta sähkötekniikan osaamisesta. He ovat nähneet järkevämmäksi vaihtoehdoksi lähteä tekemään täyssähköisiä autoja kokeneen kumppanin kanssa sen sijaan, että kaikki kehitettäisiin kokonaan itse. Tai tämä on Mazdan suunnitelma ainakin toistaiseksi.
Tämä tarkoittaa sitä, että CX-6E:n perusrakenne, sähkötekniikka ja käyttöjärjestelmä tulevat pitkälti Changanin puolelta. Mazda puolestaan on vastannut esimerkiksi ulko- ja sisätilojen muotoilusta, ajettavuuden säätämisestä (kuten alustan ja ohjauksen ominaisuuksista) sekä viimeistelystä ja brändi-ilmeestä. Mazdan omien tietojen mukaan autossa yhdistyvät siis Changanin sähköauto- ja ohjelmisto-osaaminen sekä Mazdan suunnittelu-, ajo- ja valmistusosaaminen.
Nyt joku teistä varmaan miettii, että miksi Mazda päätyi sitten tällaiseen ratkaisuun sähköisen mallistonsa osalta? Kehittäähän suurin osa heidän kilpailijoistaan kuitenkin omat sähköautomallinsa. Otetaan esimerkeiksi vaikkapa niin ikään varsin perinteikkäät automerkit Toyota ja Volkswagen.
Syy liittynee yksinkertaisesti siihen, että Mazda on edellä mainittuihin merkkeihin verrattuna kuitenkin suhteellisen pieni autonvalmistaja. Tämä tarkoittaa puolestaan sitä, että täysin oman sähköautomalliston kehittäminen on sille kallista ja myös hidasta. Tämänhetkisen tiedon mukaan Mazda tulee kyllä tulevaisuudessa siis tekemään kokonaan omat sähköautonsa, mutta tämä tapahtunee ilmeisesti aikaisintaan vuonna 2029.
Nykyinen ratkaisu tarjoaa Mazdalle niin sanotusti pehmeän startin alati sähköistyvän automaailman puolelle. Samalla se antaa heille mahdollisuuden tuoda markkinoille sähköautoja huomattavasti nopeammin kuin jos liikkeelle lähdettäisiin ihan nollista.
Mutta, hypätäänpä sitten uuden CX-6E:n kimppuun vähän tarkemmin. Auton tarjoili minulle koeajoon Lahden Wetteri.


Mazda on selvästi tuonut omaa muotoilufilosofiaansa CX-6E:hen, sillä auto on etenkin keulasta katsottuna varsin tunnistettavasti Mazda. Keulan linjoissa ja terävissä ajovaloissa on jopa jonkinlaista modernia eleganssia. Sivusta katsottuna auto on mukavan sopusuhtaisen näköinen kokonaisuus, ja kokonaisuuden kruunaa coupé-linjainen perä.
Auton takaprofiili on tosin hieman kaksijakoinen tapaus. Viistosti perästä katsottuna se näyttää sporttiselta ja modernilta, mutta suoraan takaapäin katsottuna profiili on melko laatikkomainen. Tämä on tosin oikeastaan ainoa heikko kohta auton ulkomuodossa. Kaiken kaikkiaan kyseessä on varsin komea menopeli, joka erottuu edukseen sähköautomassan keskeltä.
Sisälle astuessa huomio kiinnittyy ensimmäisenä väkisinkin leveään, peräti 26,5-tuumaiseen 5K-näyttöratkaisuun. Siinä ei toki sinänsä ole mitään uutta tai ihmeellistä nykysähköautojen mittapuulla, mutta se varastaa ehkä tavallista enemmän huomion, koska ohjaamo ja sisätilat ovat muutoin niin pelkistetyt.
Mazdan nykyfilosofialle ominainen harmonian ja minimalismin tavoittelu näkyy siis vahvasti sisätilojen puolella. Sisätilojen värimaailmakin on hyvin rauhoittava. Ainakin sisätilat tuntuvat raikkailta, toisin kuin viime vuonna koeajamassani CX-80:ssa, jossa oli tietynlaisia tuulahduksia useamman vuoden takaa (eikä välttämättä parhaalla mahdollisella tavalla).

Ohjaamon osalta täytyy mainita erikseen vielä digitaaliset sivupeilit ja taustapeili. Digitaalisia taustapeilejä nähtiin joissakin uusissa autoissa jo viime vuonna, kuten esimerkiksi Polestar 4:ssa, mutta digitaaliset sivupeilit ovat ainakin itselleni kokonaan uusi tuttavuus. Niihin tottuminen kestää hetken ja katse meinaa aluksi väkisinkin hakeutua sinne, missä perinteinen sivupeili olisi ollut. Itseäni vähän lisäksi mietityttää se, kun sivupeilin kaltainen asia viedään digitaaliseksi. Tai lähinnä minua mietityttää sen toimivuus erilaisissa olosuhteissa ja ylipäätään. Se yksinään saattaa riittää, että bitti on jossain poikittain ja saman tien yksi sivupeili on pois pelistä. Perinteisessä sivupeilissä sentään on se etu, ettei sen toimintaa tarvitse juurikaan miettiä.
Mainittakoon lisäksi vielä sellainen erikoisuus ohjaamosta, että mittaristoa (tai kuljettajan näyttöä) ei löydy laisinkaan. Sen sijaan autosta löytyy ainoastaan HUD-näyttö, joka kertoo ajonopeuden.
Varustelutasoltaan koeajamani auto on Takumi Plus. Siitä löytyy esimerkiksi sellaisia varusteita kuin 21-tuuman alumiinivanteet, 360-asteen kamerajärjestelmä, adaptiiviset LED-ajovalot, adaptiivinen vakionopeudensäädin, langaton lataus puhelimelle, lämpöpumppu ja korkeajänniteakun lämmitystoiminto auton ollessa paikallaan, navigaattori, lämmitettävät ja viilennettävät etupenkit ja takapenkit (reunapaikoilla), panoraamalasikatto, tummennetut takalasit, tunnelmavalaistus ja ääniohjaus. Kyseessä on siis sinällään oikein kattavasti varusteltu kokonaisuus.
Istuintilojen osalta uusi CX-6E on positiivinen yllätys. Jos kurkataan tähän väliin auton mittasuhteita, niin pituutta autolta löytyy 4 850 mm, leveyttä 1 935 mm (ilman peilejä) ja korkeutta 1 620 mm. Auton akseliväli on puolestaan 2 902 mm.
Akselivälin pituus näkyy erityisesti takapenkillä, jossa pidemmälläkin aikuisella on reilusti jalkatilaa, vaikka edessä istuisi niin ikään pidempi kaveri. Coupé-linjainen katto ei myöskään aiheuttanut ainakaan omalla kohdallani minkäänlaisia ongelmia pääntilan suhteen.
Tavaratilankin osalta CX-6E:llä on homma niin sanotusti hanskassa. Tavaratilaa löytyy 468 litraa ja takapenkkien selkänojat kaatamalla sen saa kasvatettua yhteensä 1 434 litraan. Mainittakoon lisäksi, että auton edestä löytyy 80 litran kokoinen frunk, jossa saa kuljetettua vaikkapa latauskaapelia.
Auton ajotuntuma on ehkä pienoinen pettymys itselleni. Ohjaustuntuma on melko herkkä, mutta se ei kaikissa tilanteissa tunnu täysin luontevalta. Lisäksi huomasin, että autossa on paikoin todella aggressiivinen kaistavahti. Se häiritsi ajoa ajoittain sen verran paljon, että takana ajavat varmaan ihmettelivät, että ”mikähän tätä kuskia oikein vaivaa”.
En ole muutoinkaan aina kaistavahtien suurin fani, sillä monesti ne saattavat aiheuttaa vain turhia vaaratilanteita. Jos esimerkiksi väistää jotakin tien laidassa olevaa ja auto päättääkin yhtäkkiä puskea takaisin, on soppa valmis.
Alusta tuntuu jokseenkin pintakovalta ja parhaiten tämä tuli esiin joidenkin hidasteiden ylityksissä. Isommilla ja tasaisemmilla teillä CX-6E kulkee kuitenkin varsin vakaasti, eikä autosta jää missään vaiheessa epävarmaa vaikutelmaa.
Ajotuntuma ei ehkä kauttaaltaan edusta nykysähköautojen kirkkainta kärkeä, mutta toisaalta myös muistaa, että kyseessä ei ehkä ole auto, jonka ensisijainen tarkoitus olisi tarjota kuljettajalle jonkin sortin ajoelämyksiä. Rauhallisessa arkiajossa uusi CX-6E ajaa varmasti asiansa.
CX-6E on takavetoinen, eli autosta löytyy siis yksi sähkömoottori, joka sijaitsee taka-akselilla. Tehoa CX-6E:stä irtoaa 190 kW eli 258 hevosvoimaa ja maksimivääntöä puolestaan 290 Nm. Nollasta sataan auto ennättää 7,9 sekunnissa, eli tehokkuuden ja ripeyden puolesta kyseessä on melko samanlainen menopeli kuin esimerkiksi oma nykyinen ajokkini, Mercedes EQB.
Autosta löytyy 78 kWh -kokoinen korkeajänniteakku ja mainittakoon, että kyseessä on LFP- eli litiumrautafosfaattiakku. LFP-akkujen etuja ovat esimerkiksi pitkä käyttöikä ja hyvä lämmönkestävyys, mutta akun energiatiheys on vastaavasti perinteisiä NMC- ja NCA- litiumioniakkuja heikompi. LFP-akut ovat myös painavampia.
Sähköarkkitehtuuriltaan auto on 400-volttinen, mikä on tietynlainen pettymys, koska kovin moni uusi auto on nykyään jo 800-volttinen.
Koeajoauton kaltaisen Takumi Plus -version maksimirange on 468 kilometriä, eikä sekään edusta nykysähköautojen mittapuulla terävintä kärkeä. Mielestäni lukema olisi saanut alkaa edes vitosella, sillä riittävä range on yleensä yksi suurimmista kynnyskysymyksistä sähköautoihin vielä epäilevästi suhtautuville. Etenkin kun muistaa, että Suomen talvi, moottoritienopeudet ja lämmityksen käyttö syövät rangea melkoisen tehokkaasti. Tämän vuoksi olisinkin toivonut CX-6E:een hieman suurempaa akkua tai sitten tehokkaampaa sähköarkkitehtuuria.
Entä hintapuoli sitten? No, CX-6E on jokseenkin kilpailukykyinen mitä tulee hintaan. Auton alkaen-hinta on tämän kokoiseksi sähköautoksi suhteellisen maltilliset reilut 47 tuhatta euroa ja Takumi Plus -version hinta liikkuu sitten vähän 50 tuhannen euron paremmalla puolella.
Toki täytyy muistaa, että kilpailu sähköautorintamalla on tällä hetkellä todella kovaa, eikä Mazda ole muutoinkaan ollut erityisen pinnalla viime vuosina. Samaan hintaan on tarjolla nykyään melkoisen paljon vaihtoehtoja, joten pelkkä hyvä peruspaketti ei välttämättä enää riitä erottumaan joukosta.
On myös erikseen todettava, että CX-6E:ssa on muutamia asioita, joiden vuoksi se ei tunnu aivan miltä tahansa kiinalaiselta sähköautolta, vaikka tekniikan juuret siellä vahvasti ovatkin. Mazda on onnistunut tuomaan autoon oman visuaalisen ilmeensä ja tietynlaisen rauhallisuuden, joka erottaa sen ainakin omalla tavallaan monista kilpailijoista. Auto onkin sinällään ihan komea ilmestys, niin ulkoa kuin sisältäkin. Lisäksi sen istuintilat ovat hyvät ja tavaratilaakin riittävästi. Varusteidenkaan osalta ei tarvitse hävetä, ja löytyypä autosta jotain vähän erikoisempaakin, kuten aiemmin mainitsemani digitaaliset sivupeilit.
Mutta, ajotuntuma ei varsinaisesti säväytä, ja range alkaa olla vähän turhan alhainen nykypäivän mittapuulla. Myös 400-voltin sähköarkkitehtuuri jättää hieman sellaisen vaikutelman, että tekniikan osalta ollaan jo lähtökohtaisesti kilpailijoita jäljessä.
Älkääkä nyt käsittäkö väärin, kyseessä ei silti ole mitenkään erityisen huono auto. Lähinnä minulla herää vain kysymys, että kuka päätyy autokaupoilla valitsemaan juuri CX-6E:n, kun valinnanvaraa alkaa olla sähköautojen puolella nyt suuntaan jos toiseenkin. Yleinen taso sähköautomarkkinoilla nousee kohisten ja keskinkertaisuudella ei yksinkertaisesti vain enää pärjää. Aika näyttääkin, miten CX-6E:n lopulta käy markkinoilla.
Siitä haluan antaa Mazdalle kuitenkin reippaasti pisteitä, että he ovat lähteneet rohkeasti tekemään asioita uudella tavalla (vaikkakin kiinalaisen kumppaninsa avustamana). Jo sedan-mallinen 6E oli monella tapaa onnistunut tuotos ja vaikka tämä CX-6E ei aivan yhtä lailla vakuutakaan itseäni, on suunta oikea.
Kiitokset vielä Lahden Wetterille auton tarjoamisesta koeajoon raportin tekemistä varten.
Keskustelu
Ei kommentteja