17.02.2026
Miksi sinä ajat sähköautolla?
Sähköautojen sosiaalisen median ryhmissä, sekä henkilökohtaisissa suorissa kysymyksissä saan usein kysymyksen: "Miksi ajat sähköautolla?". Pyrin tähän blogikirjoitukseen kokoamaan tämän hetken ajatuksiani vastaukseksi tuohon kysymykseen omalta osaltani, mutta nostan myös muutamia muiden kommentteja kyseisestä aiheesta, mitä sain julkaisemaani FB-kirjoitukseeen.
Ensimmäinen sähköautoni oli Nissan Leaf 24 kWh hieman reilut kymmenen vuotta ja noin 600 000 sähköistä kilometriä myöhemmin minulla on ollut myös Nissan Leaf 40 kWh, Peugeot e-208, Volkswagen ID.4 sekä nyt Hyundai Ioniq 6.

Kaikki alkoi vuonna 2013 kun bongasin internetissä Tesla Model S -sähköauton
Noin vuonna 2013 luin sellaisesta erilaisesta autosta kuin Tesla Model S. Se vaikutti niin kiinnostavalta, että päätin päästä koeajamaan itsekin sähköautoa. Pian olinkin jo Tampereella Nissan liikkeessä ajamassa Nissan Leafia myyjän istuessa vieressä. Kaupunkia, taajamaa ja moottoritietä sisältäneen ajolenkin jälkeen tiesin, että seuraava autoni on sähköauto. Olin jo päättänyt sen, mutta silloinen autoni oli diesel Ford Grand C-MAX ja sillä olisi vielä ajettava liisinkauden loppuun, eli vielä pari vuotta. Toisena autona oli Fordia edeltänyt jo hieman ikääntyneempi ja reilut 250 000 kilometriä kerännyt diesel BMW. Molemmat olivat automaattivaihteisia, mutta etenkin Fordin parin litran moottori yhdistettynä lähes aina Suomen keleissa pauhaavaan polttoainekäyttöiseen lämmittimeen kulutti dieseliä aivan tolkuttoman paljon, eikä sillä tahtonut päästä alle 8 l/100 litran kulutuksiin talviajossa. Se ärsytti myös suunnattomasti paljon ajavaa jo silloisella dieselin kohonneella hinnalla.

Vuonna 2015 ensimmäinen sähköauto realisoitui käyttöautoksi
Sitten vuonna 2015 oli seuraavan auton vaihdon aika. Selvittelin vielä mitä tarjolla olisi. Tesla oli auttamatta liian kallis hankittavaksi. Tripletti Peugeot iOn, Mitsubishi iMiEV, Citroën C-Zero olivat omaan makuuni hieman liian pieniä kaupunkiauton kaltaisia. Leaf oli 24 kWh akustollaan (netto 21,4 kWh) sopivin edelleen omaan käyttööni. Käyttötarkoitus oli alunperin kakkosautokäyttö omiin työajoihin, kaupassa käyntiin ja lasten harrastuksiin. Pian kuitenkin kävi niin, että toiseksi autoksi jäänyt diesel BMW jäi kerta toisensa jälkeen autokatokseen ja ajot keskittyivät sähköautoon.
Miksi sitten pidän sähköautosta ja sillä ajamisesta?
- Ensinnäkin pidän sähköautosta koska se on vain niin mukava ajaa. Välitön voima ja hiljainen kyyti tekivät jo silloin vuonna 2013 ensimmäisellä koeajolla positiivisen vaikutuksen.
- Toisaalta olin kasvattanut tietoisuuttani omien valintojen vaikutuksesta ympäristöön ja saasteisiin sekä CO2-päästöihin. Paljon ajavana päivitän autoa joka tapauksessa muuutaman vuoden välein ja sähköautolla omat jälkeni pienenevät edes vähän. Tiedän, että en voi pelastaa maapalloa, tai edes Suomen ilman laatua, saati estää ilmaston muutosta, mutta mikään ei estä minua tekemästä omaa pientä päätöstä. Ei, en kuvittele kokonaisuutena silti olevani ketään muuta parempi valinnoiltani, jokainen tekee omat valinnat ja painotukset voi olla aivan muissa kohdin muilla.
- Kolmanneksi koska minä voin. Olen kiinnostunut uudesta tekniikasta ja totesin Leafin pienellä akulla ja lyhyellä toimintamatkallaankin palvelevan minun arjestani ison osan.
- Neljänneksi, myöhemmin vasta, koin sähköautolla ajamisen myös varsin edulliseksi. Etenkin alkuaikoina, ehkä noin ensimmäiset viisi tai kuusi vuotta julkista latausta sai jopa pääosin maksutta. Onneksi ilmaista latausta ei enää käytännössä juurikaan läydä, ja mielestäni jokaisen kuuluukin maksaa omat liikenne-energiansa. Näin samalla varmistuu latauspaikoilla se, että ne ovat paremmin käytettävissä niille, ketkä oikeasti sitä kulloinkin tarvitsevat. Oman liikenne-energian edullisuudesta siis iso osa on muodostunut sen ansiosta, että olin varsin aikainen lintu sähköautoilussa, olen säästänyt pelkästään liikenne-energian hinnassa polttomottorilla ajoon verrattuna varovaisenkin laskemisen kaavalla noin 45 000 euroa. Uusina hankittujen autojen arvot tietenkin putoavat paljon, kun vaihdan autoja noin 24-36 kk ja noin 200 tkm välein, mutta sähköautojen arvo on pudonnut aivan samassa suhteessa, kuin polttomoottoriautojenkin ovar pudonneet jo vuosikymmenien ajan, eli paljon ajavan auton arvo suunnilleen puolittuu kolmen ensimmäisen vuoden aikana. Tällä hetkellä sähköauton rekisteröinnissä Suomeen on käytössä autovero 0 %, mikä siis koskee sekä uusina ensirekisteröitäviä, että myös 1.10.2021 tai sen jälkeen ensikertaa käyttöönotettuja ja käytettyinä Suomeen maahantuotuja.
- Viidenneksi, myös vasta myöhemmin, olen kokenut sähköauton erityisen vaivattomasti autoksi arjen ajoissa, vaikka ajankin paljon pitkiä matkoja. Tähän kokemukseen on eittämättä eniten vaikuttanut auton vaihtojen myötä kasvaneet akkujen koot, noin 77 kWh:n tasolle, ja samalla kulutuksen pienentymisen myötä autoni toimintamatka on kasvanut jo niin pitkäksi, että se riittää erittäin hienosti pidempiinkin matkoihin ilman yhtään välilatausta, ja lataustehot ovat kasvaneet niin koviksi, että auto on aina valmis matkustajia nopeammin. Eniten sähköautoni latautuu käytönnössä kotona parkissa ollessaan, välillä hotelleissa majoittuessa tai tienpäällä matkasessa ja sielläkin lähes aina nopeammin kuin matkaajien tauko kestää.
- Kuudenneksi, sähköauton erinomaisuus korostuu talvella. Sähköauto on aina valmiiksi lämmin, tai vaikka en olisi lämmittänyt jostain syystä ennalta, lämpenee se todella nopeasti. Aina näihin kirjoituksiini ja kokemuseni jakamiseen tulee myös kommentteja, että onhan polttisautoissakin polttomoottorikäyttöisiä lämmittimiä, mutta runsaalla omalla kokemuksella tiedän, että ne eivät ole samalla tasolla kokemuksena, kuin sähköauton esilämmitys. Joku myös tulee mainitsemaan TM Talvitestin 2026 alle -30°C kelin lämmityslaitetestit, missä ne eivät oikein tahtoneet lämmitä lainkaan. Olen ajanut lukuisilla sähköautoilla yli kymmenen vuoden talvina myös niin pohjoiseen kuin tällä mantereella pääsee. Hyvin ovat kaikki sähköautot lämmenneet ja nopeasti. En toki ole päässyt ajamaan juurikaan alle -30°C kelissä ja Leafiin laitoin alle -20°C kelissä keulalle peitteet sekä lämmityslaitetta joutui käyttämään manuaaliasetuksilla saadakseen mukavimman lämmön. Myöhemmissä autoissa ei ole edes tuollaista kikkailua tarvittu. Auton lämmitys vain automaattiasetuksella ja lämpöpyynti autosta riippuen +18°C..+22°C välillä riittää todella mukavaan lämpöön kovemmillakin pakkasilla.
- Seitsemänneksi voin nykyisin mainita, että sähköautojen latausverkosto on niin laaja ja tehokas etenkin koto-Suomessamme, mutta myös kokemuksellani kaikissa Euroopan maissa, missä olen ajanut, että en käytännössä ikinä enää suunnittele ennalta ajojani ja latauksiani, vaan lähden liikkeelle, laitan kohteen navigaattoriin ja auto ehdottelee välilataukset järkevästi. (Olen tähän mennessä sähköautoillut ainakin näissä maissa: Suomi, Ruotsi, Norja, Tanska, Saksa, Viro, Latvia, Liettua, Puola, Tsekki, Alankomaat, Belgia, Ranska, Itäväalta, Sveitsi, Italia, San Marino, Andorra, Espanja, joten vielä on useita Euroopan maita kokematta.)
- Sähköauto houkuttelee myös uudenlaiseen matkailuun. En ole koskaan ennemmin edes haaveillut maatapitkin matkailusta merkittävässä määrin, mutta ID.4:llä seikkailimme via Balticaa Italian kierrosta niin, että auton takaosassa oli minun 176 cm vartaolle täysimittainen sänky mukavalla patjalla koko ajan käytössä. Mukanamme oli myös alle vuoden vanha villakoiramme. Sähköautoissani on ollut mahdollista pitää tarvittaessa itselle tai vaikka koiralle pysäköinnin aikainen mukavuuslämmitys tai -ilmastointi päällä pidempäänkin. Me toki lähes poikkeuksetta majoitumme yöt hotelleissa, mutta olen nukkunut yön ylikin sähköautoni mukavassa lämpätilassa.
Miksi kaikki eivät sitten aja sähköautoilla?
Miksi kaikki sitten eivät aja sähköautolla joku pohtii. Lähestyn asiaa ensin omasta näkökulmasta: Vaihtaisinko takaisin polttomoottoriautoon? En mielelläni, mutta eihän sitä koskaan pidä sanoa "ei koskaan". Näin paljon ajavana, jos menetän kotilatauksen, se haastaa sähköautolla ajamiseni mielekkyyttä sekä edullisuutta niin paljon, että pitäisi miettiä uudelleen, miten haluaisin asian ratkaista.
Eikä siitä pääse mihinkään, että sähköautot ovat vielä arvokkaita hankintoja. Etenkin sellaiset, missä on reippaamman puoleinen toimintamatka, perhekäyttöön sopivat tilat ja takuuta vielä voimassa pidemmän aikaa. Ymmärrän erittäin hyvin, että monelle sähköauton hankinta ei hinnan takia ole kertakaikkiaan mahdollinen, tai muutoin mielekäs oman taloudenpidon kokonaisuuden näkökulmasta.
Tiedän myös, että on olemassa autojen käyttötarpeita, mihin ei vielä ainakaan löydy edes kalliimmalla hinnalla sopivaa sähköautomallia, tai sen hinta on niin suhteeton verrattuna käytettynä hankittuun riittävän hyvin ja luotettavasti palvelevaan polttomoottoriversioon verrattuna. Esimerkkinä näistä tulee mieleen aidot maastoautot ja pakettiautoista edullisemman pään käytetyt ja etenkin jos niillä tarvitsee ajaa vähän enemmän pitkiäkin matkoja.
Perusteltuja syitä olla päätymättä sähköautoon on muitakin, mutta mainitsin nyt itse nuo pari, ja haluan vielä lisätä, että itse en vieläkään usko yhden liikenne-energian tulevaisuuteen. En vain tiedä, eikä minun onneksi tarvitse tietää, mitä tulee sähkön rinnalle ja millä osuuksilla. Tällä hetkellä kuitenkin tulkitsen asioita niin, että EU-alueella pyritään jatkossakin liikenteen CO2 ja muistakin päästöistä eroon. USA menee nyt ainakin jonkin aikaa selkeästi eri suuntaan, mutta toisaalta moni muu suurikin markkina on erittäin nopeasti sähköistymässä.
Olisi kiva lukea muilta sähköautoilijoilta, miksi te ajatte sähköautolla. Enkä tarvitse yhtään kommenttia siitä, miksi joku pitää polttomoottoriautostaan, sen sijaan toki avoin keskustelu siitä, miksi sähköauto ei juuri sinulle ainakaan tällä hetkellä ole realistinen vaihtoehto on aina tervetullutta. Jokainen onneksi voi ajaa sillä autolla millä haluaa. Tai melkein jokainen, nimittäin joissakin yrityksissä on työsuhdeautot määritetty niin, että vähintään käytännön järkevyyden näkökulmasta sähköauto on pakkovalinta.
Keskustelu
Ei kommentteja
