03.10.2026
Ei yllättänyt talvi taaskaan kitkarenkailla ajavaa sähköautoilijaa
Ei yllättänyt talvi taaskaan kitkarenkailla ajavaa sähköautoilijaa.
Ajan keskimääräistä selkeästi enemmän autoillani. Noin 50 - 60 tkm / vuosi, mikä on onneksi hieman laskenut viime vuosina. Olen pitkän ikäni ajanut nastattomilla renkailla, joten renkaiden kausivaihdossa ei tarvitse turhia kursailla, vaan näin syksyllä voin laittaa hyvissä ajoin kitkarenkaat alle, ja vastaavasti keväällä saa mennä kunnolla kesän puolellekin.
Tässä kirjoituksessa on jällee pari havaintoa sähköautosta ja renkaista:
1. renkaiden koon vaikutuksesta ajomukavuuteen
2. sähköautossani renkaiden kulutuskestävyydestä
Talvirenkaat
Vaihdatin autooni, Hyundai Ioniq 6, 2.10.2026 jälleen alle talvirenkaat. Taas kerran totesin heti alkuun, että Nokian Hakkapeliitta R5 -kitkarenkaat on hyvät monella tapaa. Tässä nyt kuitenkin paremmuutta kesärenkaisiin korostaa talvirenkaiden mielekkäämpi koko. Kesärenkaat ovat 245/40R20 kokoiset, kun talvirenkaat ovat 225/55R18 kokoiset.
_2026_10_03_0655.jpeg&width=800)
Niinpä talvirenkaat ovat:
- mukavammat ajaa kun ilmatila on korkeampi
- hiljaisemmat
- auton kulutus on selkeästi pienempi
- auton toimintamatka siten selkeästi pidempi
Näiden lisäksi totesin taas, että Nokian Hakkapeliitta R5 -kitkarenkaat ovat osoittautumassa yhtälailla valtavia ajomääriä kestäviksi, kuin niitä edeltäneet R3:set ovat omassa käytössä olleet.
Nämä Hakkapeliitta R5 -kitkarenkaat ovat nyt olleet autossa vasta yhden talven, eli vasta 23 813 kilometriä. Nyt kulutuspintaa viimet talven takana olleissa kumeissa on 6 mm. Viime talvena edessä olleissa kulutuspintaa on jäljellä 7 mm. Tänään Vianor tietenkin laittoi oikeaoppisesti paremman kulutuspinnan kumit taakse. Näillä ajaa vielä vähintään toisen talven, eli ainakin noin 50 000 kilometriä ne ehtivät pyöriä auton alla. Ehkä niillä ajaa jopa kolmannenkin talven, jolloin kilometrejä ehtii kertyä jo todella runsaasti. Edellisessä sähköautossani, eli Volkswagen ID.4:ssä R3 -kitkat ehtivät pyöriä etuakselilla auton alla yli 100 tkm matkan verran. Ja kulutuspintaa oli vieläkin reilusti jäljellä, kun myin auton pois 220 tkm ajettuna. Taka-akselille vaihdoin siinä autossa kitkarenkaat kertaalleen uusiin.
Minulle ei ole vielä koskaan sattunut Nokialaisissa kitkarenkaissa runkovaurioita, mistä paljon kirjoitellaan. Onko kyseessä tuuri vai mikä, en vaivaa sillä päätäni.
Kesärenkaat
Kesärenkaat, mitkä nyt jäivät rengashotelliin, menivät alle viimeksi 25.5.2026, ja autolla oli silloin ajettu 50456 kilometriä. Autoon laitettiin tuolloin toukokuussa alle uudet Nokian Hakka Black -kumit taka-akselille, koska yhdessä Pirellin PZero -renkaassa oli runkovaurio. Nyt, kun kesärenkaat menivät varastohotelliin oli autolla ajettu 71 854 kilometriä. Niillä takarenkailla on nyt ajettu siis vasta 21 298 kilometriä. Kulutuspintaa niissä takarenkaissa oli nyt varastoon jäädessä 5 mm.
Kesärenkaista eturenkaat, Pirelli PZero Elect -kumit, ehtivät pyöriä alla 26 643 km jo edellisen kesän aikana ja tämän kesän kilometrin siihen päälle, joten niillä on ajettu yhteensä 47 941 kilometriä. Niissä kulutuspintaa oli nyt varastoon jäädessä 4,5 mm.
Kaikki kesärenkaat siis menevät alle ensi keväänä jatkamaan matkaansa. Todennäköisesti ensi kesä on niille viimeinen, ja tilaan jo valmiiksi varastoon Hankookin Ion -renkaat, tai jotkin muut kumit odottamaan allelaittoa.
Renkaiden kulutuskestävyys Ioniq 6 -sähköautossa
Sanoisin että tässäkään sähköautossani renkaat eivät kulu ainakaan yhtään sen nopeammin kuin lukuisissa aiemmissa polttomoottoriautoissani. Ehkä jopa hitaammin.
Nykyautojen rengaskoot toki ovat niin suuria, että hintaa niillä on aika runsaasti kun on vaihdon aika, omassa käytössä tuo korostuu, koska ajan mieluiten luottamukseni arvoisilla niinsanotuilla laaturenkailla. Kumulatiivinen aiheutumisperusteinen rengaskulu tällä hetkellä Ioniq 6 -sähköautolleni on tasan 1,00 euroa / 100 km. Kuluissa on mukana talvirenkaita varten muutoskatsastus 18" pyörille, sekä ne kertaalleen runkovaurion takia vaihdetut taka-akselin kesärenkaat. Tuo kulu kilometriä kohden jatkaa nyt vain laskuaan, kunnes vaihdan seuraavan kerran kumeja. (en laske renkaiden vaihdattamisen hintaa enkä rengashotellin kulua auton kuluiksi, koska lasken ne omiin mukavuuskuluihin. Osaisin ja voisin kyllä vaihtaa renkaat, mutta kun on olemassa asioita, mihin mielellään käyttää omia tulojaan oman mukavuuden takia, niin toimin sitten niin.)
Huomiona ilmoitan, että vaikka kuvissa näkyy näyttävästi Sarankulman Vianorin kyltit, ja mainitsen kernaasti firman nimen, kyseessä ei ole minkäänlainen kaupallisen yhteistyön poikanenkaan kyseisen yrityksen kanssa, vaan normaalisti rahalla maksan rengashotellin ja renkaiden vaihtojen hinnat.
Keskustelu
Ei kommentteja