19.06.2017
Kuka sähköistäisi vilkkaan pääväylän Tampereen ja Jyväskylän välillä?

Liikennetietojen lähde Liikennevirasto / rata.digitraffic.fi, lisenssi CC 4.0 BY
Tänä vuonna sähköautojen julkisten latauspisteiden määrä on kasvanut mahtavalla vauhdilla Suomessa ja pikalatauspaikkojakin on noussut useita ympäri Suomen. Iso kiitos tästä epäilemättä kuuluu TEM-tuelle.
Ainakin yksi keskeinen pääväylä kuitenkin on edelleen sähköisen liikenteen musta-aukko. Nimittäin päätie Tampereen ja Jyväskylän välillä ei omaa yhtään ainoata pikalatauspaikkaa. Tälläkin tiellä on koko matkalla kuitenkin merkittäviä liikennemääriä.
Sähköautoilija valitsee suurella varmuudella pysähtymispaikakseen mieluiten sellaisen, jossa on tarjolla pikalatausta. Usein pysähdyksen aikana samalla ruokitaan matkaseuruetta tai nautitaan kahvia ja kahvileipää.
Mistä löytyisi nyt se rohkea tulevaisuuteen katsova yritys, joka avaisi tämän Tampereen ja Jyväskylän välin sähköautoille myös pikalatausta tarjoamalla?
Keskustelu
Ei kommentteja